Rzeczoznawca – czy jest to naprawdę ktoś, kto dobrze „zna się na danej rzeczy”?

Zazwyczaj słysząc o rzeczoznawcach, pierwszą rzeczą co nam przychodzi do głowy jest to ktoś o wysokich kwalifikacjach, znający się na jakimś z góry określonym temacie. Tak naprawdę bywa to dokładnie to co myślimy – rzeczoznawcy to naprawdę osoby mające swój „konik” w jakiejś już z góry określonej dziedzinie, choć bycie rzeczoznawcą nie bywa aż tak proste, jak to się zdaje – ponieważ co w ogóle może być w tym aż tak trudnego, skoro interesujemy się jakąś rzeczą?
Stanie się rzeczoznawcą to jak się okazuje nie aż tak łatwy kawałek chleba, a właściwie w czasie nauczania się tego konkretnego zajęcia.

gwarancja

Źródło: http://socktok.pl/
rzeczoznawca

Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com
Wbrew wszelkim pozorom rzeczoznawca jest zmuszony po przechodzić bardzo wiele, przyswoić bardzo dużo informacji, aby mieć możliwość się ogólnikowo określić takim mianem – rzeczoznawca jest to w rzeczywistości nie tyle zawód co tytuł, zaraz za którym ciągną się całe lata uczenia się, bardzo wiele lat doświadczenia, które jest udokumentowane w przez siebie określonej dziedzinie i specjalności zawodowej, oraz bardzo dużo wypełnionych wymogów, wśród których musi być dla przykładu niekaralność, czy też odpowiedni stopień zakończenia szkoły (konkretna osoba powinna mieć wykształcenie typowo wyższe, nie tak rzadko z tytułem magistra, a nawet w pewnych przypadkach powinna mieć zakończone również studia podyplomowe).

Warto pod sam koniec po dodawać, iż głównymi tematami, jakimi to zajmują się rzeczoznawcy są to: oszacowanie majątków, znajomość prawa budowlanego, sprawy związane z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi, bezpieczeństwa i higieny roboty, czy też sanITarnohigieniczne, a nawet samochodowe. Dobrze jeszcze uzupełnić, że istnieją rzeczoznawcy kosztorysowi, czy też z zakresu psychotroniki i tak dalej.