Renta do końca życia – kiedy jest to odpowiednie rozwiązanie?

W ostatnich latach znacznie znaczniejsza popularnością cieszą się kredyty, które mnóstwa osób określa jako odwrócona hipoteka. Czym zarówno rzeczywiście będzie ten sposób szybkiego pozyskania pieniędzy? Dla jakich ludzi będzie on przeznaczony a kiedy korzystniej unikać tego obrotu sprawy? Dlaczego nie ciągle należy korzystać z możliwości zorganizowania sobie dodatkowego dochodu, jak potrafi mieć to dla nas poważne konsekwencje?

Odwrócona hipoteka polega na tym, iż bank albo inna instytucja finansowa przejmuje na własność nieruchomość należącą do jej dotychczasowego właściciela. W zamian dotychczasowy właściciel nieruchomości (zobacz pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości) otrzymuje pieniądze dożywotnio – jest to tak zwana dożywotnia renta.

Chociaż będzie to sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy, jaki szczególnie seniorom będzie bardzo potrzebny, to częstokroć takie rozwiązanie będzie bardzo nieopłacalne dla właściciela nieruchomości. Niestety, osoby starsze, dla których przeznaczona będzie taka propozycja, nie są zazwyczaj świadome konsekwencji zawarcia tej umowy. Chociaż w wyniku sfinalizowania takiego rodzaju transakcji senior otrzymuje pieniądze, to jednakże będzie to zazwyczaj znikoma część pieniędzy, które uzyskałby, gdyby zdecydował się na sprzedaż nieruchomości.
Dlatego też dużo osób czuje się zupełnie oszukanych przez firmy prowadzące tego rodzaju działalność gospodarczą. Niestety, niezwykle trudno jest ostrzec osoby w zaawansowanym wieku przed różnymi naciągaczami. Seniorzy są bowiem z reguły dość ufni i jest to zdecydowanie spore źródło problemów.
renta dożywotnia

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Czy istnieją przypadki, w których takie rozwiązanie ma sens? Otóż, dożywotnia renta czasem może okazać się rzeczywiście najlepszym wyjściem.

W wypadku, jak senior będzie samotny i nie ma żadnych krewnych, którym mógłby przekazać nieruchomość, te wyjście z przypadku rzeczywiście ma sens. Dzięki pieniądzom z odwróconej hipoteki potrafi on bowiem pozwolić sobie na życie na rzeczywiście odpowiednim poziomie i zagwarantować wszelkie odpowiednia, na które nie stać zwykle osób starszych.